Občan, který má v matriční knize zapsáno jedno jméno, může před matričním úřadem prohlásit, že bude užívat dvě jména. Žádost sepíšete s matrikářkou. S sebou průkaz totožnosti (OP) a rodný list.
Jméno nebo příjmení lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti a v souladu s právními předpisy. Za nezletilého žádá zákonný zástupce. Příslušný k vyřízení je matřiční úřad v místě trvalého pobytu žadatele. Formulář žádosti najdete zde: žádost ke stažení
S sebou: průkaz totožnosti (OP), matriční doklad (rodný list/oddací list), písemný souhlas druhého rodiče s ověřeným podpisem (pokud se jedná o změnu příjmení dítěte)
Správní poplatek činí 3000,- Kč/ 300,- Kč (na dřívější příjmení)
Příjmení se tvoří v souladu s pravidly české mluvnice. Na základě žádosti ženy nebo žádosti rodičů dítěte ženského pohlaví, lze za splnění určitých podmínek stanovených zákonem užívat příjmení v mužském tvaru. Žádost sepíšete s matrikářkou. S sebou: průkaz totožnosti (OP), matriční doklad (rodný list, oddací list)
Manžel, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela, může do šesti měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí o rozvodu oznámit matričnímu úřadu, že přijímá své dřívější příjmení, popřípadě že upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení předchozího. Oznámení sepíšete s matrikářkou. S sebou: průkaz totožnosti (OP), oddací list, doklad o rozvodu manželství s doložkou o nabytí právní moci.
Lze je na žádost vydat fyzickým osobám, jichž se zápis týká, členům jejich rodiny, jejich sourozencům a zmocněncům. Formulář najdete zde: žádost ke stažení
Správní poplatek činí 30,- Kč + 10,- Kč za každou započatou stránku.
Vydává ho na žádost matriční úřad, který vede matriční knihu, v níž je matriční událost zapsána. Žádat může: fyzická osoba, které se zápis týká; členové její rodiny (manžel, rodiče, prarodiče, sourozenci, děti, vnuci), zplnomocnění zástupci, osoba, která prokáže právní nárok. Formulář najdete zde: žádost ke stažení
S sebou: průkaz totožnosti (OP), matriční doklad (rodný, oddací list), kterým se doloží příbuzenský vztah k osobě, které se zápis týká, je-li žadatel člen rodiny. Správní poplatek činí 300,- Kč
Úmrtní list vydává matriční úřad v místě úmrtí. Předává jej fyzické osobě, která o jeho vydání prokáže právní zájem nebo která žila se zemřelým v době jeho smrti ve společné domácnosti/je vypravitelem jeho pohřbu.
S sebou: občanský průkaz, doklad o vypravení pohřbu z pohřební služby. Při této příležitosti lze odevzdat doklady totožnosti zesnulého.
Při církevním sňatku činí prohlášení o uzavření manželství snoubenci před osobou pověřenou oprávněnou církví nebo náboženskou společností. Osvědčením je prokázáno, že snoubenci splnili všechny požadavky zákona pro uzavření platného manželství.
K vydání osvědčení je příslušný matriční úřad, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno na základě písemné žádosti snoubenců po předložení dokladů potřebných k uzavření manželství.
Formulář žádosti najdete zde: žádost ke stažení
Správní poplatek činí 500,- Kč
Vydává se na žádost občana, který plánuje uzavřít manželství/vstoupit do partnerství v zahraničí. Formulář žádosti najdete zde: žádost ke stažení
Příslušný k vydání je matriční úřad podle místa trvalého pobytu občana. S sebou: průkaz totožnosti (OP) a rodný list. Případně: doklad o rozvodu manželství s doložkou o nabytí právní moci, doklad o bydlišti a osobním stavu, vydaný orgánem cizího státu, zdržuje-lise žadatel v cizině.
Správní poplatek činí 500,- Kč
V případě, že rodiče dítěte nejsou manželé, mohou se dostavit společně na kterýkoliv matriční úřad k sepsání zápisu o určení otcovství.
S sebou: průkaz totožnosti (OP) a těhotenský průkaz matky. Případně také rodný list, doklad o rozvodu manželství s doložkou o nabytí právní moci, rodný list již narozeného společného dítěte.
Osoby uzavírající partnerství činí prohlášení osobně před kterýmkoli matričním úřadem. Prohlášení se činí v obřadní síni nebo slavnostním způsobem na místě, které si zvolí snoubenci.
Dotazník je třeba sepsat s matrikářkou nejpozději 15 dní před obřadem (nejpozději 30 dní před obřadem v případě, že jeden ze snoubenců je cizincem). S sebou na sepsání dotazníku si přineste průkaz totožnosti (OP), rodné listy, případně další dokumenty dle instrukcí matrikářky.
Pro termíny kliněte na text: uzavření partnerství. Rezervace je možná osobně nebo telefonicky na tel. 482 428 813/482 428 818
Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy o tom, že spolu vstupují do manželství. Prohlášení se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků. Uzavřít manželství na území České republiky lze formou občanského nebo církevního sňatku. Svatební termíny najdete zde: rezervace svatby. Rezervace je možná osobně na úřadě nebo telefonicky (tel.: 482 428 813/482 428 818)
Dotazník je třeba sepsat s matrikářkou nejpozději 15 dní před obřadem. Nejpozději 30 dní před obřadem v případě, že minimálně jeden ze snoubenců je cizincem. S sebou na sepsání dotazníku: průkaz totožnosti (OP) a rodné listy. Případně: rodné listy společných dětí, pravomocný rozsudek o rozvodu/úmrtní list zemřelého manžela apod.
Pokud alespoň jeden ze snoubenců je cizincem, je třeba dalších dokladů dle informace matrikářky. Stanovená doba pro obřady je ve Vratislavicích n. Nisou je pátek, stanovené místo je obřadní místnost v budově Úřadu, za obřady mimo stanovenou dobu (př. sobota) a místo (př. Zámecký park) se platí správní poplatek ve výši 3000,- Kč